Asbest Raporu Hizmeti

Asbest raporu hizmeti noktasında Karot Yapı olarak talep sahiplerinin bu isteklerini tam ve eksiksiz olarak karşılamaktayız. Asbest raporu veren firmalar kapsamında tecrübe sahibi ve bilinen bir marka olarak uzun yıllardır sahada görev almaktayız. Asbest raporu kim verir? sorusu pek çoğumuzun zaman içinde sorguladığı bir kavram haline gelmiştir. Dilerseniz bu konuda sizleri biraz bilgilendirelim.

Asbest(Amyant), WHO’nun (Dünya Sağlık Örgütü) yayınladığı kanserojen maddeler listesinde yer alan ve halk arasında “beyaz kil” olarak bilinen ısıya dayanıklı kimyasal bir maddedir.

Günümüzde asbeste en fazla rastlanan alanlar: kentsel dönüşüm kapsamındaki binaların tadilatı ve yıkımı hizmeti ile gemi söküm işlemidir.

Asbest raporu hizmeti nedir? Asbest ölçümü nasıl yapılır? Asbest raporu nasıl hazırlanır? Sektöründe deneyimli Karot Yapı Laboratuvarı olarak sunduğumuz hizmetler içinde yer alan asbest raporu hizmeti ile ilgili en iyi ve en doğru bilgiyi sizin için derledik.

Asbest Raporu Hizmeti Nedir?

Kentsel dönüşüm kapsamında, yıkımına karar verilen ve miadını doldurmuş binaların/yapıların yıkım işleminde doğaya ve insan sağlığına zarar vermemesi için; yıkım öncesi yönetmeliğe uygun ve bakanlıkça yetkilendirilmiş laboratuvarlar tarafından asbest testlerinin/analizlerinin yapılması ve rapor edilmesine asbest raporu hizmeti denilmektedir.

Asbest ölçümü yapan laboratuvarlar, belediye ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı il müdürlükleri ile koordineli çalışmak zorunluluğundadır.

31.10.2010 tarihli yönetmelikle asbest üretimi ve kullanımı ülkemizde yasaklanmıştır. Asbest raporu, yıkım işlemi için zorunludur.

Asbest ölçümü nasıl yapılır?

Yıkımı gerçekleştirilecek bina için asbest ölçümü, binanın bulunduğu il veya ilçedeki Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yönetmeliği ile yetkilendirilmiş laboratuvar tarafından yapılır.

Yıkımı gerçekleştirilecek binadan, laboratuvar çalışanı uzman ekip tarafından yapının/binanın farklı yerlerinden beş ayrı numune alınır. Alınan numuneler laboratuvarda analiz edilir.

Numunelerde asbest izine rastlandığı takdirde; laboratuvar tarafından asbest uzmanları yıkım yerine gönderilir. Asbestli materyaller, ayrıştırılır ve bina önüne yığılır. Asbestli yığın için belediyeye haber verilir. Belediye, asbestli atıkları, uygun araçlarla alır ve usule uygun hizmet veren atık arıtma tesisine götürür.

Asbest Raporu Nasıl Alınır?

Asbest raporu hizmeti için yetkilendirilen laboratuvar asbest ölçümü için aldığı numunelerde asbest izine rastladığı takdirde; “asbest bulgusuna rastlandı, asbest toplandı, imha edilmek üzere imha tesisine gönderildi.” İbarelerinin yazılı olduğu bir rapor düzenler.

Asbest raporu ile birlikte katı atık raporu hazırlanması da zorunludur. Katı atık raporu; asbest raporu hizmeti sunan laboratuvarlarda çalışan en az B sınıfı iş güvenliği uzmanı ve çevre mühendisi tarafından düzenlenir. Düzenlenen asbest ve katı atık raporundan oluşan risk değerlendirme raporu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren il çevre müdürlüğüne sunulur.

Laboratuvar analizleri yapılıp rapor edilmeden hiçbir şekilde yıkım işlemi yapılamaz. Asbest analizi ve raporunun düzenlenmesi süresi 24-48 saat aralığıdır.

Karot Yapı Laboratuvarı, tecrübesi ve uzman kadrosu ile asbest tespiti, sökümü ve bertaraf edilmesi hizmetlerini iş sağlığı ve güvenliği kapsamında, yönetmelik şartlarına uygun olarak gerçekleştirmektedir.

Asbest Raporu 2022 Fiyatları

Asbest raporu 2022 fiyatları geçen yıla oranla biraz artış göstermiş durumdadır. Asbest raporu fiyatlandırma aşaması işin hacmi ve işleyişie göre değişkenlik gösterebilmektedir. Çalışan sayısı, binanın yapısıve kat sayısı gibi dahil etkenler rapor fiyatlandırmasında önem kazanır. Asbest raporu hizmeti almak için bizimle temasa geçmeniz yeterli olacaktır. Konusunda uzman ve işini kusursuzca yapan profesyonel birimimiz asbest raporu fiyat ve nasıl alınacağı noktasında sizi eksiksiz bilgilendirecektir.

Bize ulaşmak olduka kolay. Dilerseniz iletişim sayfamızda yer alan farklı iletişim kanalları üzerinden veya aşağıda yer alan telefon numaralarımızı hemen arayark daha fazla bilgi ve hizmet talebinde bulunabilirsiniz. Sizin için her zaman en doğrusunu ve en uygun olanını hazırlıyor, sahada uyguluyor ve doğru sonucu almanızı sağlıyoruz.

0212 445 27 68
0530 581 83 20